INTEL® XEON® PROCESSORS
Do more with your cloud computing, real-time analytics, processing for your mission-critical business, and big data insights. Improve data center efficiency and reliability to handle any workload.
- The processor features Socket LGA-4677 socket for installation on the PCB
- Intel Xeon processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- Octadeca-core (18 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 37.50 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 3.20 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 36 |
| Processor Core | Octadeca-core (18 Core) |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| Overclocking Speed | 4.80 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 37.50 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 4.80 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 174.2°F (79°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Packing | Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Xeon Octadeca-core w5-2565X 3.2 GHz Workstation Processor |
Intel Xeon w5-2565X processor 3.2 GHz 37.5 MB Smart Cache Box:
Intel Xeon w5-2565X, Intel Xeon W, FCLGA4677, Intel, w5-2565X, 3.2 GHz, 64-bit
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.