Intel® Core™ i5 Processors
Create, edit, share 4K content, and enjoy immersive entertainment experiences with these processors.
Performance Where You Need It Most
Get the performance you need, where you need it-whether you're a gamer, creator, streamer, or everyday user.
Do More with the Fastest PC Chip We've Ever Built
Advancing Performance Hybrid Architecture
Intel® Core™ 14th gen processors advances performance hybrid architecture with up to eight Performance-cores (P-core) and up to 16 Efficient-cores (E-core), combined with workloads intelligently routed by Intel® Thread Director.
Built for Modern Gaming
Built for gamers looking for maximum performance to help play the latest games, while also having the capabilities to tackle other workloads. The new Intel® Core™ 14th gen processor-based PCs help make it all possible.Superior Creating Experience
Intel® Core™ 14th gen processor family offers faster P-cores and more E-cores with support for DDR4/DDR5 and PCIe 4.0/5.0. That provides a platform that can max out multitasking and choice for configurability.
Customize for What You Do Every Day
Intel® Core™ 14th gen processors deliver highly flexible architecture and industry-leading tools for the ultimate in performance customization.
- Processor consumes less power to offer maximum productivity with added usability
- Intel Core i5 processor offers hyper-threading architecture that delivers high performance for demanding applications with improved onboard graphics and turbo boost
- Tetradeca-core (14 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 14th Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- Processor with 3.50 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel Processor | i7 14th Gen |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Clock Speed | 3.50 GHz |
| Overclocking Speed | 5.30 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 24 MB |
| L2 Cache | 20 MB |
| Thermal Design Power | 181 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Card | Intel |
| Graphics Controller Manufactu | Intel |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Integrated Graphics | Yes |
| Bus Width | 8 Byte |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | i5-14600K Processor |