- The Socket LGA-1700 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Core i5 2.60 GHz processor offers hyper-threading architecture that delivers high performance for demanding applications with improved onboard graphics and turbo boost
- Tetradeca-core (14 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 14th Gen processor generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 24 MB of L3 cache to boost the instruction processing and system performance
- Processor with 2.60 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
- Built-in Intel UHD Graphics 770 controller for great graphics and visual quality
- 4 monitors supported to ensure maximum usability and reliable processing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel Processor | i5 14th Gen |
| Intel vPro Technology | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Clock Speed | 2.60 GHz |
| Overclocking Speed | 5 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 24 MB |
| L2 Cache | 11.50 MB |
| Thermal Design Power | 154 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Card | Intel |
| Graphics Controller Manufactu | Intel |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 4.80 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Core i5 14500 Tetradeca-core 1.9 GHz Desktop Processor |
Intel Core i5 (14th Gen) 14500 Tetradeca-core (14 Core) 2.60 GHz Processor - 24 MB L3 Cache - 11.50 MB L2 Cache - 64-bit Processing - 5 GHz Overclocking Speed - Socket LGA-1700 - Intel vPro Technology - Intel UHD Graphics 770 Yes Graphics - 154 W - 20 Threads
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.