AMD Ryzen™ Processors for Desktops
For incredible gaming, professional-grade productivity, and breakthrough AI experiences.
- The Socket AM4 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Ryzen 9 product line processor for better usability and increased efficiency
- 7 nm process technology provides optimal processing results with added usability
- Hexadeca-core (16 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 64 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 3.40 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
- Liquid cooler type offers reliable temperature management to prevent your processor from overheating
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Vendor Processor Type | Ryzen 5000 Series |
| Processor Parent Description | AMD Ryzen™ 9 5950X |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 3.40 GHz |
| Overclocking Speed | 4.90 GHz |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| L3 Cache | 64 MB |
| L2 Cache | 8 MB |
| Process Technology | 7 nm |
| Thermal Design Power | 105 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Technology Supported | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 3.20 GHz |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Liquid |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Specification | 194°F (90°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
16 Cores. 0 Compromises.
One processor that can game as well as it creates.
The Fastest in the Game1
Get the high-speed gaming performance of the world’s best desktop processor.
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzen™ processor.
AMD Ryzen™ Master Utility
The Simple and Powerful Overclocking Utility for AMD Ryzen™ processors.§
AMD Ryzen™ VR-Ready Premium
For the best possible VR experiences, AMD offers select Ryzen™ VR-Ready Premium processors.
One processor that can game as well as it creates.
The Fastest in the Game1
Get the high-speed gaming performance of the world’s best desktop processor.
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzen™ processor.
AMD Ryzen™ Master Utility
The Simple and Powerful Overclocking Utility for AMD Ryzen™ processors.§
AMD Ryzen™ VR-Ready Premium
For the best possible VR experiences, AMD offers select Ryzen™ VR-Ready Premium processors.
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.