The Axiom High Speed C5230e Series features the latest PCIe Gen4 x4 controller combined with and the TCG OPAL 2.0 data encryption to deliver secure data at blazing speeds of up to 5,200/4,775MB per second read/write. The PCIe Gen4 x4 SSDs is up to 40% faster in read performance than previous PCIe Gen3 SSDs. The C5230e takes your system the next level of performance computing with faster and smoother, gaming, streaming, and graphics intensive rendering. The compact 22x30mm M.2 design offers greater flexibility by not only increasing storage but also saving space. It is available in 250GB, 500GB, 1TB and 2TB capacities.
Key Features & Benefits:- Provides sufficient storage capacityof 250 GB for your computer, ensuring you have ample space for all your files and applications
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- 256-bit AES encryptionguarantees the safety and security of your valuable data
- PCI Express NVMe 4.0 x4 interfaceguarantees quick and reliable data transfer
- M.2 2230 form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Easily access and retrieve files frequently, making the process convenient
- S.M.A.R.T featuresignificantly improves reliability and usability, ensuring a seamless and efficient user experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 250 GB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Endurance (TBW) | 125 TB |
| Endurance (DWPD) | 0.446 |
| Random 4KB Read | 100000IOPS |
| Random 4KB Write | 275000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 4.57 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 1.32 GB/s |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 4.75 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | M.2 2230 |
| Security | |
|---|---|
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| General Features | |
|---|---|
| Mean Time Between Failures (M | 171.1 Year |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |

