- This product meets the material restrictions of RoHS.
- cULus Listed.
- Custom options available. Custom configurations and finish options are also available. Consult the factory for more information.
- Multiple power feed options. Provide clean, attractive installations with concealed power sources.
- Multiple finishes. Available in ivory, gray, white, black, stainless steel and anodized aluminum to accommodate a wide range of applications.
- Designed for surface mounting. Easier and more convenient installation. Eliminates the need to break through walls.
- Steel or aluminum construction. Superior strength for residential applications. Providing years of protection and convenience.
- 15A Proprietary Simplex Decorator Receptacle. Functional and aesthetically pleasing, matches any décor.
- Available in 3' & 5' [914mm & 1.5m] lengths with 6'' [305mm] receptacle spacing. Provides additional power access in smaller, more confined areas. Multiple lengths present more mounting options.
- Built-in shutter system. Prev
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 10 |
| Receptacles Spacing | 5" |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Minimum Input Current | 15 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Surface-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





