The Axiom High Speed C5242e Series features the latest PCIe Gen4 x4 controller combined with and the TCG OPAL 2.0 data encryption to deliver secure data at blazing speeds of up to 5,200/4,775MB per second read/write. The PCIe Gen4 x4 SSDs is up to 40% faster in read performance than previous PCIe Gen3 SSDs. The C5242e takes your system the next level of performance computing with faster and smoother, gaming, streaming, and graphics intensive rendering. The compact 22x42mm M.2 design offers greater flexibility by not only increasing storage but also saving space. It is available in 250GB, 500GB, 1TB and 2TB capacities.
Key Features & Benefits:- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 1 TB capacity
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- With 256-bit AES encryption, safeguard all your valuable data and ensure your personal files remain safe and secure
- PCI Express NVMe 4.0 x4 interfaceguarantees quick and reliable data transfer
- M.2 2242 form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
- S.M.A.R.T featureenhances productivity while providing added dependability, ensuring a seamless and efficient workflow
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 1 TB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Endurance (TBW) | 500 TB |
| Endurance (DWPD) | 0.446 |
| Random 4KB Read | 195000IOPS |
| Random 4KB Write | 289000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 5.08 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 4.27 GB/s |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 4.75 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | M.2 2242 |
| Security | |
|---|---|
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| General Features | |
|---|---|
| Mean Time Between Failures (M | 171.1 Year |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |

