Featuring QHD 3440 x 1440p resolution, an enhanced ergonomic design, and an ultrawide 21:9 aspect ratio, the ViewSonic VX3418-2K monitor helps elevate both work and play. With features including a rapid-fire 165Hz* refresh rate, 1ms (MPRT) response time and AMD FreeSync Premium technology, this monitor virtually eliminates screen tearing and stuttering for a fluid gaming experience. Plus, with an expansive 34" display, this monitor gives you the big-picture clarity you need to get the job done whether you're looking at virtual battlefields or spreadsheets. The VX3418-2K also comes equipped with ViewSonic exclusive ViewMode presets, which offer optimized screen performance for movie watching, file editing, video games and so much more. With HDMI, DisplayPort, and USB-A* connectivity, you can feel confident that this monitor will connect to whatever you want to game on. Change the way you work and play with the VX3418-2K monitor today.
*USB-A (v2.0) for firmware upgrade use only
*165Hz refresh rate with DisplayPort only
- 34 Inch ultrawide 21:9 WQHD (3440x1440p) gaming monitor with thin bezels
- 165Hz refresh rate and 1ms MPRT response time (with DisplayPort) for ultimate gaming experience
- FreeSync Premium technology enables fluid and tear-free gameplay
- Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- An arsenal of pre-set customizable visual modes keeps you ready for any FPS, RTS, or MOBA games
- The VX3418-2K supports laptops, PCs, and Macs with laptops, PCs and Macs with HDMI and DisplayPort inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 4 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 80 |
| Screen Size Class | 34" |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 254 kHz - DisplayPort 1.4 |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 165 Hz - DisplayPort 1.4 |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Screen Mode | UW-QHD |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 3440 x 1440 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 2 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Maximum Power Consumption | 45 W |
| Operating Power Consumption | 43 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of USB 2.0 Type-A Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 15.65 lb |
| Height with Stand | 22.99" |
| Extended Height with Stand | 22.99" |
| Compressed Height with Stand | 18.82" |
| Depth with Stand | 10.41" |
| Width with Stand | 32.06" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | DisplayPort |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 90% (Non-condensing) |
| Energy Star | Yes |