The ViewSonic® VX1655-4K is a 15.6" portable monitor with precise 4K resolution for incredible visual performance on the go. Stunning 4K Ultra HD resolution delivers four times more pixels than Full HD monitors, so you can have the clarity and precision you need for work and play. A convenient tripod mount is integrated into the stand for additional versatility. In addition, versatile connectivity options include two USB-C ports for 2-way charging, as well as mini-HDMI and a headphone jack. Measuring less than an inch thick and weighing under two pounds, the ultra-slim VX1655-4K perfectly fits into any bag, briefcase, or backpack so you can work wherever life takes you.
- ULTRA-PORTABLE MONITOR: 15.6 Inch 4K UHD (3840x2160p) LED portable monitor with 60Hz refresh rate and protective screen cover
- SMALL AND COMPACT: With a weight of 1.7 lbs and a thickness of 0.8 in, this portable monitor slips easily into backpacks and purses
- LESS CABLE CLUTTER: USB-C connectivity for fast data, audio and video transfer, and 2 way powered 60W USB C charging.
- Tripod Mount Ready: Comes with a built-in stand with an integrated tripod mount
- INDUSTRY-LEADING WARRANTY: 3-year coverage with access to our US-based customer service team
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VX1655-4K supports laptops, PCs, and Apple/Mac operating systems and more with Mini-HDMI, and USB-C inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 80 |
| Screen Size Class | 16" |
| Viewable Screen Size | 15.6" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 160 kHz - Mini HDMI 1.4 |
| Vertical Frequency | 40 Hz to 75 Hz - Mini HDMI 1.4 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 6.80 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.8 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 170° |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Operating Power Consumption | 10 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 2 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Total Number of Mini HDMI Por | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Tripod |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | No |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | VGA |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |





























