All-day productivity. At a whole new level.| Enhanced eye comfort | 4-star certified monitor for eye comfort. | Improved ComfortView Plus
Reduces harmful blue light emissions to ≤35%, for all-day comfort without sacrificing color.
Refresh Rate
100Hz refresh rate delivers less flicker, more seamless scrolling and smoother motion.
Vivid Colors
Wide color coverage with up to 16.7m displayable colors of 99% sRGB.
Work in clear details
See more on this ultra-thin bezel monitor.
Color consistency
Vibrant colors across wide viewing angles enabled by In-Plane Switching (IPS) technology.
1500:1 contrast ratio
For deeper blacks and brighter whites.
Connect to productivity
Connect your accessories with a wide variety of ports.
Extensive connectivity
Wide variety of ports for all your accessories.
Quick Access USB Ports
Including a USB-C downstream that delivers up to 15W of power.
Mounting compatibility
VESA compatible accessories and soundbar.
Designed for comfort
Adjustability to meet your preferences throughout the day.
Tilt
Adjustment from -5o / +21o.
Swivel
Bi-directional adjustment up to 45o.
Pivot
Bi-directional adjustment up to 90o.
Height
Adjustability up to 150mm.
Improved Dell Display Manager | Improved multitasking
Organize your screen with Easy Arrange and save profiles with Easy Arrange Memory.
Smooth deployment
Manage your fleet of monitors with features that are automatic, comprehensive and compatible with several tools.
Convenient customization
Quickly access your favorite features and functions with the menu launcher and hot keys.
Environmentally forward thinking | Design innovation
This monitor has been thoughtfully crafted with sustainable materials including 85% recycled plastics with post-consumer recycled plastic and closed-loop ITE-derived plastic, 50% recycled steel, 100% recycled aluminum and at least 20% recycled glass.
Low-impact packaging
This monitor ships with reduced plastic and is in a box made with 100% renewable materials that is recyclable. Dell is shifting to a cushioning solution derived entirely from fiber that is kinder to the environment.
Energy conservation
Using PowerNap mode in Dell Display Manager lowers energy use by up to 14.8%.
Excellence in environmental standards
This monitor is certified ENERGY STAR® 8.0, carries the TCO Certified Edge designation, and is registered EPEAT Gold with Climate+. With Climate+, this monitor has met industry best practices around decarbonization.
- 23.8" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- Edge LED backlighting offers slim design and bright visuals with lower power consumption and uniform screen illumination
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 250 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Anti-glare led monitor reduces ambient reflections, improving screen visibility and comfort in bright or mixed lighting environments
- 1920 x 1080 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LED Monitor ensures consistent operation during extended sessions across diverse usage scenarios
- 23.8" screen size with 1920x1080 resolution renders Fu
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dell Technologies |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 500:1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Pixel Per Inch (PPI) | 92.53 |
| Active Display Area (H x V) | 20.75" x 11.67" |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 8 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Energy Consumption per Year | 38.4 kWh |
| Voltage Current | 1.50 A |
| Maximum Power Consumption | 65 W |
| Operating Power Consumption | 12 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| Number of USB Type-C (Power D | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Number of HDMI 1.4 (HDCP 1.4) | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Number of DisplayPort 1.2 (HD | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Dell Display and Peripheral M | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 20.13" |
| Extended Height with Stand | 20.13" |
| Compressed Height with Stand | 14.33" |
| Depth with Stand | 7.16" |
| Width with Stand | 20.94" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Panel Mount |
| Maximum Adjustable Height | 5.91" |
| Tilt Angle | -5° to 21° |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Pivot |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Swivel Angle | -45° to 45° |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Non-operating Temperature Ran | -4°F (-20°C) to 140°F (60°C) |
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 10% to 80% (Non-condensing) |
| Non-operating Humidity Range | 5% to 90% (Non-condensing) |
| Maximum Operating Altitude | 16404 ft |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified Edge |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Stand Included | Yes |