ASUS VA24DQSB Eye Care Monitor - 23.8 inch, Full HD, IPS, Frameless, 75Hz, Adaptive-Sync, Low Blue Light, Flicker Free, Ergonomic Design, Wall Mountable
- 23.8-inch Full HD (1920 x 1080) LED backlight display with IPS 178° wide viewing angle panel
- Up to 75Hz refresh rate with Adaptive-Sync technology to eliminate tracing and ensure crisp and clear video playback
- Extensive connectivity including HDMI, DisplayPort, D-sub and USB hub
- Ergonomic design with +35° ~ -5° tilt, ±180° swivel, ±90° pivot and 130mm height adjustments for a comfortable viewing experience
- ASUS Eye Care monitors feature T�V Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience
- Supports both Adaptive-Sync with NVIDIA GeForce graphics cards and FreeSync with AMD Radeon graphics cards Compatible with NVIDIA GeForce GTX 10 series, GTX 16 series, RTX 20 series and newer graphics cards
VA24DQSB Eye Care Monitor
ASUS VA24DQSB is a 23.8 inch Full HD monitor that features a frameless IPS panel for wide angle viewing to deliver incredibly sharp imagery and stunning video playback. Up to 75Hz refresh rate with Adaptive-Sync technology to eliminate tracing and ensure crisp and clear video playback. Its highly ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments along with T�V Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light provides a comfortable viewing experience.
Lifelike views with 178° wide view angle
Full HD resolution and frameless IPS panel provides 178 viewing angles, both horizontally and vertically, so you can enjoy its beautiful visuals from almost any direction.
Extensive Connectivity
A host of connectivity options that include HDMI, DisplayPort, D-sub and USB hub, so hooks up easily to a wide variety of PCs, laptops, consoles, media boxes, keyboard and mice. It also has pass through ports for the line in and headphone jack inputs, putting the audio connections conveniently.
Versatile, ergonomic stand for custom comfort
A comfortable viewing position is always within reach thanks to ergonomically-designed stand with tilt, swivel, pivot, and height adjustments provides a superb range of viewing options for increased productivity and comfort. The screen can also be rotated vertically through 90 degree for use in Portrait mode, which is a great benefit when working with long documents, writing code or browsing lengthy websites.
In-game Enhancements
Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates to give you seamless visuals and smooth gameplay. This gives you the upper hand in first person shooters, racing, real-time strategy and sports titles. (Adaptive-Sync works at fresh rates ranging from 48Hz to 75Hz). The ASUS-exclusive, integrated GamePlus can help you get more out of your game. This function is co-developed with input from pro gamers, allowing them to practice and improve their gaming skills.
Protect your eyes with ASUS Eye Care technology
ASUS blue light filter
Exclusive ASUS blue light filter protects you from harmful blue light. It's easy to access, intuitive and flexible with seamless adjustment (0 to Maximum) via the OSD menu.
ASUS Flicker free technology
It's time to say goodbye to those tired, strained eyes. Flicker Free technology helps reduce onscreen flicker, giving you a more comfortable, movie marathon ready environment. It is designed to minimize eyestrain, headaches and eye fatigue when you spend long, countless hours in front of the display.
- 23.8" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- Adaptive Sync tearing prevention technology provides a distortion-free and reliable display by reducing screen tearing artifacts
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- 250 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- Anti-glare lcd monitor enhances viewing comfort by diffusing harsh light, helping reduce eye strain during extended screen use
- 1980 x 1080 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LCD monitor resists screen burn-in and delive
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 100 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 85 kHz - Digital |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz - Analog |
| Maximum Resolution | 1980 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 16.70 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 11.71 lb |
| Height with Stand | 17.72" |
| Depth with Stand | 8.31" |
| Width with Stand | 21.26" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |