Intellinet Network Solutions Double-Section wallmount cabinets offer you a flexible solution for your network installations. The tempered-glass door, easily removable side panels and cold-rolled galvanized steel are just some of the top quality workmanship and materials that are standard. These cabinets ship completely assembled for a quick and easy installation.
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with tempered glass which enhances the design and general presentation style of Rack Cabinet
- Wall mountable rack cabinet encourages collaboration and interactivity with maximum productivity
- LAN Switch application, usage offers maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliability
- Reversible Front Door feature for better items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | IC INTRACOM |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Height | 15U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 16.73" |
| Static/Stationary Weight Capacity | 66.14 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









