INTEL® XEON® PROCESSORS
- The processor features Socket LGA-4677 socket for installation on the PCB
- Intel Xeon Hexatriaconta-core (36 Core) 2.20 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- Hexatriaconta-core (36 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 82.50 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2.20 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 72 |
| Processor Core | Hexatriaconta-core (36 Core) |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| Overclocking Speed | 4.80 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 82.50 MB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 165.2°F (74°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

