INTEL® XEON® PROCESSORS
- Processor consumes less power to offer maximum productivity with added usability
- Intel Xeon processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- Hexadeca-core (16 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 33.75 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 3.10 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 3.10 GHz |
| Overclocking Speed | 4.70 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 33.75 MB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 172.4°F (78°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

