INTEL® XEON® PROCESSORS
- The processor features Socket LGA-4677 socket for installation on the PCB
- Intel Xeon 3.20 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- Dodeca-core (12 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 30 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 3.20 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| Overclocking Speed | 4.60 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 30 MB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 170.6°F (77°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

