Supercharge Your AI Performance | HP EliteBook X G1a Next Gen AI PC | World?s most powerful next-gen AI business notebook
Take on your work with an efficient and reliable AMD Ryzen® processor with an NPU that provides a highly responsive experience with connected modern standby.
Say goodbye to lag time with the power of local AI
Confidently run complex models locally and securely with a powerful AI processor that allows you to keep your ideas secure.
- The 14" 2880 x 1800 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 64 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen AI 7 PRO |
| Processor Model | 360 |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| NPU Performance | 50 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 880M |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 64 GB |
| Standard Memory | 64 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | OLED |
| Screen Mode | 2.8K |
| Brightness | 400 Nit |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Number of Cells | 4-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| AI-powered | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Release Month | December |
| Release Year | 2024 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





























