Turn your data center into a competitive advantage with AMD - setting superior standards for performance, security and scalability for your most demanding workloads. Accelerate Workload Performance
Data centers that require the best CPU performance, security features, and scalability count on AMD EPYC™ Processors.
Solution Briefs and White PapersFind the technical resources you need to learn more about AMD EPYC™.
Where to Buy EPYC™? Powered Solutions
Find a partner offering AMD EPYC™ Processors and solutions.
AMD Data Center Insights and Updates
? Sign up to receive the latest data center news and server content.
- The processor features Socket SP3 socket for installation on the PCB
- EPYC product line processor for your convenience and optimal usage
- 7 nm process technology provides optimal processing results with added usability
- Octa-core (8 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 2nd Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 4 MB L2 + 128 MB L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 3.20 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| Overclocking Speed | 3.40 GHz |
| Processor Socket | Socket SP3 |
| L3 Cache | 128 MB |
| L2 Cache | 4 MB |
| Process Technology | 7 nm |
| Thermal Design Power | 155 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |

