Keep Chromebooks, laptops and tablets charged and ready to go. The CORE® M Charging Cart features a sleek customizable two-tone design, intelligent charging across devices, a secure locking system and worldclass reliability.
- VERSATILE DESIGN: Sleek customizable two-tone design, 90° outlet support and rear door entry options. Supports charging for up to 36 laptops, Chromebooks or tablet devices.
- BUILT TO LAST: Each unit is fully welded. Designed and built in the USA.
- READY TO USE: The CORE® M Charging Cart comes fully assembled ready for wiring.
- CABLE BOSS®: Bretford's unique cord management system that enables a quick and convenient wiring method while keeping cords securely organized.
- Convenient Cable Management: The Cable Boss™ cord management system provides notched hooks that make it easy to organize cables and position cords neatly above devices.
- Smart Agile Power: Digital cycle timer rotates charging to each shelf every 10 minutes, ensuring a safe charge.
- Versatility: Designed to accommodate 90° power outlets.
- Industrial Grade: 5 in. wheels with locking casters.
- Security: Secure devices using a durable padlock included with the cart.
- Options: Rear door entry.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Bretford Manufacturing |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 14" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Caster Size | 5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Casters | 4 |
| Total Number of Shelves | 3 |
| Security | |
|---|---|
| Locking Storage | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Bretford Manufacturing, Inc |
| Number of Devices Supported | 36 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.