The Peerless-AV® I-Beam Mount is the perfect solution for securing displays to various sized I-beams, both indoors and outdoors. This product can be used in indoor manufacturing applications looking to create digital dashboards on the production floor to display KPI reporting, Six Sigma initiatives, or even branded content during customer visits. The mount's corrosion resistant design allows for outdoor use in stadiums, arenas, or parking garages with limited wall mounting space.
- IMAM designed for up to 12" wide beams
- IMAL designed for 12" to 24.5" wide beams
- Threaded rods (included) can be cut-to-length to accommodate a variety of I-beam depths
- Corrosion resistant design
- Supports both landscape and portrait mounting solutions
- Includes adaptors, threaded rod and mounting hardware for the selected wall mount
- Compatible with the following Peerless-AV® Indoor Wall Mount Models: SF630, SF632, SF640, SF650, SF660, ST630, ST632, ST640, ST650, ST660, SP730P, SP740P, SP746PU, SA730P, SA740P, SA746PU, PF630, PF632, PF640, PF650, PF660, PT630, PT632, PT640, PT650, PT660, PP730P, PP740P, PA730P, PA740P, PA746P
- Compatible with the following Peerless-AV® Outdoor Wall Mount Models: EPT640, EPT650, EWMU, ESF655P, EST655P
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 225 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum Adjustable Depth | 24.50" |
| Minimum Adjustable Depth | 12" |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Wall Mount |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Corrosion Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | I-Beam and Column Mounts |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

