The HR-1 is a single-sided, medium-weight passive noise reduction headset with dynamic noise-canceling microphones. The headset has a noise reduction rating of 21dB; suitable for use in a moderately noisy environment. The ergonomic moleskin-covered headband design distributes the ear cushion pressure evenly over the entire ear with no pressure points, ensuring hours of comfortable wear. An added advantage of this headset design is that it folds into compact form for ease of transport and storage.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- Circumaural design provides superior comfort and effective noise isolation for focused listening
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- The HR-1 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Features XLR connector for dependable connectivity, ensuring optimal device performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 100 Hz3 kHz for accurate sound reproduction
- Noise cancellation helps boost concentration by reducing background noise and distractions for focused listening
| Brand | |
|---|---|
| Brand | The Bosch Group |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 3 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Impedance | 300 Ohm |
| Sound Pressure Level | 95 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | The Bosch Group |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

