The APC NetShelter SV 42U Enclosure is designed for transport through narrow spaces and assembly at the installation site. The enclosure includes adjustable vertical mounting rails, baying hardware, casters, door handles, doors, an installation guide, keys, leveling feet, mounting hardware, bolt-down brackets, a roof, side panels, and side panel lock slam latches. It conforms to UL 2416, UL 60950-1, and EIA-310E standards.
- Comes with all necessary mounting hardware, casters, and leveling feet, ensuring straightforward setup
- It can handle heavy IT equipment
- Includes adjustable vertical mounting rails, providing flexibility in mounting various equipment
- Easy to transport through narrow spaces and assemble at the installation site
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 42U |
| Rack Width | 19" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Static/Stationary Weight Capacity | 2205 lb |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 1014 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















