Axiom networking offers a full line of DRAM, Flash cards, Flash SIMMs, and mini-Flash for Cisco servers, switches, and other hardware applications.
Axiom networking hardware provides the highest quality and reliable solutions for Cisco systems. Each system and application specific product is 100% guaranteed compatible and is backed by Axiom's unsurpassed technical and product support. Axiom products will not void your SMARTnet or system warranty. Our DRAM and SIMM products are backed by a lifetime replacement warranty and all Flash has a 5-year warranty providing you the extra confidence when upgrading with Axiom.
Axiom networking protects Your IT investment.
- RAM Module is the single answer to all your desired and heavy-duty application memory needs
- Up to 2133 MHz speed for smooth computer performance
- Editing high-resolution pictures, rendering 3D graphics and playing the latest games is not a big deal with RDIMM 16 GB of memory that effortlessly manages them
- DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- Server device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- Registered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | RDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |

