Axiom's DDR3 memory modules, offering breakthroughs in speed and power, are now available. DDR3 has set out to be the new standard in the industry and Axiom has designed and engineered these modules to set that standard. With rigorous testing and endless research and development, you can trust Axiom DDR3's to be the best memory in the market today.
DDR3 offers:
- Powerful performance - DDR3 nearly doubles the speed of DDR2 by offering faster data rates.
- Low Power Consumption - DDR3 operates on a reduced supply voltage thanks to its efficient design.
- Higher Bandwidth and Density - DDR3 allows better computer performance thanks to the fastest data transfer rates available.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1600 MHz memory speed will run them smoothly
- SODIMM 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- 204-pin DDR3L SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 2 x 8GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 204-pin for optimal performance and maximum reliability
- Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 204-pin and 16 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3L-12800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 2 x 8GB |
| Number of Pins | 204-pin |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 149.6 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

