Axiom networking offers a full line of DRAM, Flash cards, Flash SIMMs, and mini-Flash for Cisco servers, switches, and other hardware applications.
Axiom networking hardware provides the highest quality and reliable solutions for Cisco systems. Each system and application specific product is 100% guaranteed compatible and is backed by Axiom's unsurpassed technical and product support. Axiom products will not void your SMARTnet or system warranty. Our DRAM and SIMM products are backed by a lifetime replacement warranty and all Flash has a 5-year warranty providing you the extra confidence when upgrading with Axiom.
Axiom networking protects Your IT investment.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1600 MHz memory speed with registered signal will run them smoothly
- 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- DDR3 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 240-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- RDIMM form factor with 240-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing allows convenient and easy reconfiguration according to your requirements
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | RDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |

