Axiom's DDR3 memory modules, offering breakthroughs in speed and power, are now available. DDR3 has set out to be the new standard in the industry and Axiom has designed and engineered these modules to set that standard. With rigorous testing and endless research and development, you can trust Axiom DDR3's to be the best memory in the market today.
DDR3 offers:
- Powerful performance - DDR3 nearly doubles the speed of DDR2 by offering faster data rates.
- Low Power Consumption - DDR3 operates on a reduced supply voltage thanks to its efficient design.
- Higher Bandwidth and Density - DDR3 allows better computer performance thanks to the fastest data transfer rates available.
- RAM Module offers enhanced memory with maximum productivity
- Up to 1333 MHz speed with registered signal for smooth computer performance
- RDIMM 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- 240-pin-pin DDR3 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 2 x 8GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 240-pin for optimal performance and maximum reliability
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- RDIMM form factor with 240-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing allows high speed and accuracy to allow maximum reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3L-10600 |
| Number of Modules | 2 x 8GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | RDIMM |
| Thickness | 157.5 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

