- Compatible with Apple iPhone 14/13/12/11/X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, Samsung Galaxy Note 8, S8, S8 plus and more, Tablets/ Laptop for Apple iPad, MacBook 12-inch, MacBook Air/Pro and more USB-C devices. This is an excellent choice for charging USB-C products
- Fully heat dissipating and durable metal housing rack mountable into a standard 19-inch rack
- Enables to turn on/off the fans automatically according to the temperature setup
- Protection and Reliability for Over-voltage, input under voltage, output short circuit, output over current, system over temperature
- Power switch conserves energy when not in use, built-in LED provides easy recognition of power status
- Industrial grade & built-in 24V 600W (Meanwell Brand) power adapter with UL certification to keep the safe charges
- Support Power Delivery 2.0 & 3.0 for 5V/3A, 9V/3A and 12V/2.5A charging specification
- Easily and quickly charge up to 16 USB-C devices such as iPhone/iPad, Tablet, Smart Phone, Mobile device and each port up to 30W charging power
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Maximum Output Power | 600 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















