Enjoy seamless multitasking with an AI-powered, 17" laptop
Power your passion with the HP Envy 17" Laptop PC, boasting integrated AI technology and the latest Intel® Processor for swift multitasking and extended battery life. Work more flexibly and efficiently with the 17" touchscreen design. Made with recycled materials and with plastic-free packaging, this laptop PC is good for you and the planet.
Elevate your productivity with built-in AI
Conquer your workday with built-in AI processing power for optimized battery life and seamless multitasking.
Power and mobility in one package
Conquer your day with ample storage and memory for seamless app performance on an expansive 17" touchscreen.
The right tools for every task
Seamlessly connect your smartphone to transfer files and enjoy crystal-clear connections with the 5MP camera.
Built with our shared future in mind
Contains recycled metals and plastics and EPEAT Gold with Climate+ and ENERGY STAR® certifications.
- Powered by integrated NPU, Core Ultra 7 processor boosts responsiveness in AI-rich workflows including video calls, simulations, and smart apps
- Experience stunning visuals with the exceptionally large 17.3" diagonal display, offering 1920 x 1080 resolution for crystal-clear image quality
- 16.50 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 32 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
- The NVIDIA GeForce RTX 3050 4 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 155U |
| Processor Threads | 14 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3050 |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Installed Slot Memory Configu | 2 x 16GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 17.3" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 300 Nit |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 6-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Condition | Refurbished |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |