Axiom A/V cables and adapters offer a wide range of connectivity solutions. From HDMI to USB and everything in between Axiom offers a wide selection of adapters providing cost-effective solutions to integrate the latest technology into your existing equipment setup.
- Wired connectivity technology provides a high-powered and dependable connection
- Charging capability puts less strain on the charging port to allow prolonged usability
- USB Type C host interface allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
- Docking Station provides a dependable and fast charging solution for your notebook with maximum productivity
- Power Delivery Pass-through feature for better reliance and usability
- Gigabit Ethernet Ethernet technology for a reliable, convenient way of communication and connectivity
- Power Adapter power source type for your docking station better reliance and maximum energy dependability
- The HDMI supports digital audio/video output to a wide assortment of HD gadgets
- 5 USB ports allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K @ 60Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Capability | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 100W |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD (TransFlash) |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







