7000q Series
The 10ZiG 7000q Series is a flexible, powerful Thin Client workhorse in the 10ZiG hardware lineup. A compact, durable, reliable, and fanless endpoint, the 7000q puts more speed into the Power, Speed, and Performance of 10ZiG and offers superior support for today's modern workforces. Supportive of VMware, Citrix, Microsoft, Amazon WorkSpaces, and more. Equipped with free centralized management via 10ZiG Manager - cloud-enabled with unlimited user licenses. Covered by a 3-Year Advance Warranty, technical support, and software upgrades. Also available in a Zero Client device.
- Experience a responsive performance and adaptability with Intel Celeron 2 GHz processor
- PeakOS (Linux) OS controls hardware and ensures smooth processing of routine applications
- The 8 GB DDR4 SDRAM memory ensures smooth performance
- The shared graphic card allows for well-ordered and trouble free performance
- Connectivity speed with Gigabit Ethernet surpasses the standard rate and provides high-performance uplinks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | 10ZiG Technology |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | J6412 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | HD Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Adapter |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | 10ZiG Technology |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |