Gravity i2 is a simple low-profile CPU cooler with a compact size 92mm fan in 7-bladed design; aluminum extrusion heatsink can dissipate heat up to 95W. Optimized solution for low power processors. Gravity i2 supports Intel Socket LGA 1150/1155/1156.
- Up to 1800 rpm fan speed and heavy-duty shroud ensure safe and effective cooling
- The competent cooling system is specially designed for standard processors
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | H LGA-1156 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 3.62" |
| Heatsink Height | 2.48" |
| Heatsink Width | 3.77" |
| General Features | |
|---|---|
| Heatsink Material | Aluminum |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Fan Speed (Max) | 1800 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 31.34 CFM |
| Fan Life | 4.6 Year |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 3-pin |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 21.3 dB(A) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Thermaltake Gravity i2 Cooling Fan/Heatsink - 3.62" Maximum Fan Diameter - 1 x Fan(s) - 31.34 CFM Maximum Airflow - 1800 rpm - 3-pin - Compatible Intel Socket: H3 LGA-1150, H2 LGA-1155, H LGA-1156 - Retail - Processor - 4.6 Year Life
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.