The N400 has numerous features that help it stand apart from the competition. It does so with a full array of exciting options that have been designed specifically with cooling performance in mind, especially water cooling. Its full mesh front panel and well-ventilated layout provide for a more abundant flow of air throughout the case. Fully embracing water cooling, N400 supports radiators up to 240 mm.
Fully meshed front panel for superior airflow
Supports a 240 mm water cooling radiator or two 120 mm fans on the right side or top of case
Two USB 3.0 SuperSpeed ports in front
Supports a 120 mm water cooling radiator at the rear
Includes two Cooler Master XtraFlo 120 mm fans (non-LED) arranged for optimum airflow with support for up to 8 fans total
Three dust filters (top, right side panel, and power supply) for easy maintenance
- Supports micro ATX motherboard to provide a significant number of PCI slots, expansion slots and peripheral ports with enhanced heat dissipation capability
- 13 bays to add innumerable components and experience a peak computing performance
- For a better airflow, mid-tower structure supports up to 8 fan(s) with ample space to store hardware
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cooler Master Co. |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 12.60" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 1 |
| Power Supply Installed | No |
| Maximum PSU Length | 7.09" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Front USB | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| Appearance | |
|---|---|
| Window Panel | Yes |
| Customizable Case Lighting | No |
| Window Panel Location | Front |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | ATX |
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Installed Fan Size | 4.72" |
| Fan Size Supported | 5.51" |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.46" |
| Manufacturer | Cooler Master Co., Ltd |
| Number of Fans Supported | 8 |
| Number of Fans Installed | 2 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 13 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 3 |
| Number of External 3.5" Bays | 1 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 7 |
| Number of External 5.25" Bays | 2 |









