This P006-006-2 Splitter Cable allows you to connect two devices with C14 connections, such as computers, to one power outlet. Cuts down on cabling, as well as frees up space on UPS's, Surge Protectors, etc. Main trunk cable measures 47" from 5-15P plug to the splitter housing, 3" housing, and 22" each on the two C13 legs. Tripp Lite Lifetime Warranty.
- 18AWG SJT, 10A, 125V
- UL Listed
- Connect two devices to one power outlet
- Plug type - NEMA 5-15P (AC) to 2 x IEC-320-C13 (Device)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P |
| Second End Connector Type | IEC 320 EN 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 2 x IEC 320 EN 60320 C13 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Tripp Lite's, 6ft Universal AC Power Cord Splitter, allows you to connect two devices with C14 connections, such as computers, to one power outlet. Cuts down on cabling, as well as frees up space on UPS's, Surge Protectors, etc. Main trunk cable measures 47" from 5-15P plug to the splitter housing, 3" housing, and 22" each on the two C13 legs.
- Power two computers or other device from one outlet
- Plug type - NEMA 5-15P (AC) to 2 x IEC-320-C13 (Device)
- 18AWG SJT, 10A, 125V
- 6ft overall length - 47" from 5-15P to split, 22" from split to C13's
- UL Listed