Use Tripp Lite's P005-006 in server applications that require a higher rated, heavier gauge cable. C13 to C14 connectors, 3 x 14 AWG conductors, 15A rating, 100-250V.
- RoHS Compliant
- UL Listed
- 14 AWG x 3C
- 15A / 100 - 250V
- C13 to C14 Power Cable, 6 ft.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
C14-to-C13 Power Cable for Network Devices That Require a Heavy-Gauge Connection
This IEC-320-C14 to IEC-320-C13 cable features 14 AWG wire suitable for high power connections, making it a reliable solution for large server applications that require a higher-rated, heavier-gauge cable. This C14 male to C13 female cord can be used to connect a computer, server, monitor or drive to a UPS system or PDU or replace or upgrade the standard power cord provided by the device's manufacturer. The 6-ft. (1.83 m) length allows you flexibility in placing equipment with respect to the power outlet.
This IEC-320-C14 to IEC-320-C13 cable features 14 AWG wire suitable for high power connections, making it a reliable solution for large server applications that require a higher-rated, heavier-gauge cable. This C14 male to C13 female cord can be used to connect a computer, server, monitor or drive to a UPS system or PDU or replace or upgrade the standard power cord provided by the device's manufacturer. The 6-ft. (1.83 m) length allows you flexibility in placing equipment with respect to the power outlet.
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.