Tripp Lite P139-06N-DP converts a Mini-Displayport video out port on a MAC, or other computer, to Displayport, allowing attachment of a Displayport monitor or HDTV with Displayport input. Plug the adapter into the computer, and then a standard Displayport cable from the adapter to the monitor.
- Supports resolutions up to 2560 x 1600 @ 60Hz
- Converts Mini Displayport on a MAC to Displayport Female
- Connect Displayport enabled monitor to a MAC computer
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.25" |
| Shipping Width | 0.25" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6" |
| Connector Type on First End | Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort Digital Audio/Video - Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Connect a Displayport enabled Monitor to a MAC Mini-Displayport video port
Plug and Play - no drivers or setup needed
Displayport 1.1a Compliant
HDCP Compliant
Supports resolutions up to 2560 x 1600 @ 60Hz
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.