Tripp Lite's DVI-D Female to HDMI-Male 8inch adapter allows older DVI cables to plug into newer HDMI equipment. Gold plated connectors, and 24K Gold contacts, along with a molded, rubberized plastic housing, assure long life use.
- Converts HDMI equipment to DVI cabling
- 24K Gold Contacts
- Impact resistant molded rubber shell
- Slim design for tight spaces...8 inch cable allows routing in any direction
- Fixed screws
- Compact size for installation in tight spaces
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
- Converts a DVI Male connector into HDMI Male connector or a HDMI male connector into a DVI-D female connector
- Connect a DVI computer to a HDTV
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 7" |
| Shipping Width | 9" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.56 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 8" |
| Cable Type | DVI-D/HDMI |
| Connector Type on First End | DVI-D Digital Video - Female |
| Connector on First End Details | 1 x DVI-D Digital Video - Female |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Plating | Gold |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Converts HDMI equipment to DVI cabling
24K Gold Contacts
Impact resistant molded rubber shell
Slim design for tight spaces...8 inch cable allows routing in any direction
Fixed screws
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.