ViewSonic® TeamJoin™ solution, a Microsoft Teams Rooms certified offering, provides immersive and impactful meetings. It enhances communication and collaboration among diverse teams, irrespective of their locations. The solution includes a computing engine (MPC310-W31-TU), touch console (MRC1010-TN), and 105-Inch 5K Ultrawide Interactive Display (IFP105UW). This one-stop, scalable solution caters to your needs and meeting space size, making high-quality video conferencing accessible to businesses of all sizes.
Computing Engine (MPC310-W31-TU): Intel® 12th generation Core™ processor. Delivers additional security features such as Intel® Threat Detection Technology, Control-Flow Enforcement, and more
Touch Console (MRC1010-TN): 10.1" touch display. Effortlessly initiate, join, or manage meetings with a single touch
105-Inch 5K Ultrawide Interactive Display (IFP105UW): The ViewSonic® ViewBoard® IFP105UW is a 105" interactive display with next-generation whiteboard technologies ideal for collaboration in corporate environments and higher education. With seamless integration to Microsoft Teams Rooms and optimization for Front Row, this ViewBoard display promotes inclusivity and engagement for any of your team huddles, meetings and brainstorming sessions. Whether team members are in the meeting room, on video conference, or participating via chat, everyone can be seen and heard. Plus, with its ultrawide 21:9 aspect ratio and 5K resolution, this display delivers a huge interactive touchscreen and stunning visuals to boost collaboration and productivity. The high-accuracy touchscreen also features intelligent palm recognition technology for an intuitive digital whiteboard experience. A 47W soundbar with integrated microphone delivers optimal audio for everyone in the meeting room, as well as those calling in remotely.
- 105-inch 5K ultrawide interactive display (IFP105UW)
- Computing engine (MPC310-W31-TU) with Intel® 12th generation Core™ processor
- 10.1" touch display (MRC1010-TN)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A76 + A55 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | Mali-G610 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 5 |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Technology | Infrared (IrDA) |
| Number of Touch Points | 40 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Screen Resolution | 5120 x 2880 |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 5K |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 6.50 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | 275 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 12 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 6 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line In | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | embedded MultiMediaCard (e.MMC) |
| Audio | |
|---|---|
| Number of Microphone Array El | 8 |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 3 |
| Microphone | Yes |
| RMS Output Power | 45 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 1000 x 400 |
| Appearance | |
|---|---|
| Tempered Glass | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |

















