The e�Box® II Mobile Stand is a motorized mobile stand for interactive and non-interactive displays. It has a double-column design that guarantees stability for interactive display up to 98" diagonal with a 309 lbs (140 kg) total weight capacity. The wired remote control unit can be placed at a convenient location, allowing the user to adjust the height of the screen safely and quietly. The motorized stand has a dual anti-collision safety feature to prevent accidental pinching. The 25.6" travel will guarantee full screen access for all users, which makes the interactive display mounting solution ideal for small, tall or wheelchair users.
- VERSATILE TOUCH MONITOR: 32 Inch Full HD (1920x1080p) IPS touch monitor with thin bezels and 60Hz refresh rate
- ADVANCED TOUCH SCREEN: Robust 10-point Projected Capacitive (PCAP) technology provides a smooth and responsive experience with every tap, pinch, and swipe
- DURABLE VERSATILITY: Use Pen Touch Mode, Glove Touch Mode or Wet Hand Mode for interactivity in any environment
- FLEXIBLE STAND OPTIONS: Freestanding tablet design with muted black finish, stable adjustable stand, and 7H scratch resistant surface. Also comes with a traditional stand
- MULTI-TOUCH FOR MAC: MacOS users can access touch and gesture controls on touch displays connected to their Apple devices using ViewSonic's vTouch driver. Not available for iPhone and iPad
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The TD3207 supports laptops, PCs, Macs and POS Systems with USB, HDMI, DisplayPort and RS232 inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 50 |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 73 kHz - DisplayPort |
| Vertical Frequency | 47 Hz to 75 Hz - DisplayPort |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Surface | Anti-scratch |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 50 W |
| Operating Power Consumption | 50 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Number of HDMI 1.4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort Input | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number of Audio Line Out Ports | 1 |
| Audio Line Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 28.22 lb |
| Height with Stand | 17.76" |
| Depth with Stand | 2.52" |
| Width with Stand | 29.41" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 400 x 200 |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | No |
| Glass Hardness | 7H |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | USB |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 90% (Non-condensing) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |























