Help your best ideas look bigger and shine brighter with the ViewSonic® PA503HD projector. This state-of-the-art projector delivers up to 4,000 ANSI lumens of stunning brightness, 1080p FHD resolution and enormous images up to 300". A .65" DMD chip enables this high-brightness projector to create multimedia images with stunning contrast for enhanced clarity. Experience versatile multimedia connectivity with dual HDMI ports as well as a USB-A output port to power wireless HDMI dongles. No matter how you set up your projector, flexible features such as auto keystone correction help ensure a picture-perfect image every single time. Plus, with a laptop and USB cable, users can enjoy hassle-free maintenance and software updates.
- Full HD (1920x1080p) lamp projector with bright 4,000 ANSI lumens
- A low 16ms input latency and 120Hz refresh rate provides faster frame-by-frame action for smooth images with minimal delay
- 22,000:1 high dynamic contrast for deep blacks and sharp images, powered by advanced 0.65" DLP technology
- Projects screen sizes from 30" to 300" with a throw distance of 3.9 ft - 43 ft; displays a 100" image from 13 ft
- Setup options include 1.1x optical zoom, 0.8x-2.0x digital zoom, V keystone, and auto keystone
- This projector is ceiling mountable; compatible with ViewSonic mount PJ-WMK-007
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | Full HD |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 22 |
| Minimum Vertical Sync | 23 Hz |
| Maximum Vertical Sync | 120 Hz |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Projection Method | Front |
| 3D Type | 3D |
| Maximum Projection Distance | 32.15 ft |
| Minimum Projection Distance | 43.31" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Lamp |
| Normal Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Mode Brightness | 4000 lm |
| Throw Type | Short Throw |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Economy Mode Lamp Life | 15000 Hour |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Lamp Power | 240 W |
| Operating Power Consumption | 290 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.1x |
| Minimum Focal Length | 21 mm |
| Maximum Focal Length | 24 mm |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |





























