OUTSOURCE 90 delivers the highest power allowed by the POE standard (802.3bt), used for external PTZ IP cameras and other very high-power applications.
- Delivers maximum remote power to IP cameras & POE devices
- 802.3bt compliant and GigE compatible
- 90W Power output
- Safety assured as POE is only enabled to compliant devices
- Integrated overload protection
- Compact, wall-mountable unit
- Sealed, fanless design for reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Veracity USA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Output Voltage | 54 V DC |
| Maximum Output Power | 90 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Veracity USA, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Output Ports | 10/100/1000Base-T |
| Input Ports | IEC 60320 C14 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| NDAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

