Simple, Powerful, & Secure Business Laptops
Combining security and productivity features with a simple design, powerful technology, and all-day battery life, Lenovo V Series laptops are perfect for small business professionals who demand long-term performance and reliability.
- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 8 GB memory, you can multitask between various applications seamlessly and without any issues
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 7520U |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.30 GHz |
| L3 Cache | 4 MB |
| L2 Cache | 2 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 610M |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 8 GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| System Memory Speed | 5500 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen-to-body Ratio | 87% |
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 250 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Battery Energy | 38 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 2-cell |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 1 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | No |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Appearance | |
|---|---|
| Cover Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | No |
| Kensington Security Slot | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Release Month | June |
| Release Year | 2025 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















