Compact, easy-to-deploy 2K HD PoE camera that can be staged indoors or outside.
- 2K (4MP) video resolution
- Versatile table or ceiling mounting
- 6 m (20 ft) IR night vision
- AI event detections
- Connect and power using PoE
- Record audio with an integrated microphone
- Weather-resistant (outdoor covered)
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 2688 x 1512 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- Up to 19.69 ft of night vision
- Infrared night vision type efficiently detects infrared waves that are invisible to the naked eye
- Fixed lens type is set all the way open to its lowest F stop, and is common on small form factor cameras
- PoE power source type for your network camera provides optimal performance with maximum usability
- Table Mount mount type allows convenient, easy usage with maximum efficiency
- Built-in IR LED feature for better reliance and usability
- Wired connectivity technology delivers exceptional performance to offer maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 57 V DC |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | V: 54.9° , H: 102.4° , D: 120.6° |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1512 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 19.69 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 1.9" |
| Mount Type | Pole Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Weather Proof |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Video Formats | H.264 |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Ingress Protection Rating | IPX4 |
| Impact Protection Rating | IK04 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























