READY FOR ANYTHING -Power through your day with Windows 11 Home and the AMD Ryzen™ 7 260 Processor. Take your gaming to the next level with the NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU and NVIDIA® Advanced Optimus.
IMMERSIVE VISUALS -The TUF Gaming A18 (2025) features FHD+ resolution, 144Hz/3ms display with NVIDIA® G-SYNC. The 16:10 aspect ratio, along with slim bezels and 90% screen-to-body ratio, creates an immersive experience.
MILITARY GRADE DURABILITY -As a TUF gaming machine, the A18 has been rigorously tested to meet Military Grade durability testing standard, MIL-STD-810H. With its advanced durability, the A18 handles the wear and tear of everyday use with ease.
POWERFUL COOLING -Equipped with 2nd Gen Arc Flow Fans, large exhaust vents and a full-width heatsink, and an integrated dust filter, the TUF Gaming A18 optimizes cooling and performance.
AUDIO EXCELLENCE -Elevate your audio experience with Dolby Atmos and Hi-Res Audio. Our advanced two-way AI Noise-cancellation technology removes background noise from your mic input and incoming feeds, letting you focus on the action.
XBOX PC GAME PASS - Get a free game pass and gain access to over 100 high-quality games. With games added all the time, there's always something new to play.
- Experience stunning visuals with the exceptionally large 18" diagonal display, offering 1920 x 1200 resolution for crystal-clear image quality
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
- The NVIDIA GeForce RTX 5050 8 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Model | 260 |
| NPU Manufacturer | AMD |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 3.80 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| NPU Performance | 16 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5050 |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Installed Slot Memory Configu | 2 x 8GB |
| Maximum Supported System Memo | 64 GB |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 5600 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 18" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD Plus |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Color Gamut | 75.35% Adobe |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Number of Cells | 4-cell |
| Included Charger Power | 240 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB4 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Appearance | |
|---|---|
| Cover Material | Aluminum |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |

































