TUF GAMING A620AM-PLUS WIFI
ASUS TUF GAMING A620AM-PLUS WIFI takes all the essential elements of the latest AMD Ryzen™ processors and combines them with game-ready features and proven durability. Engineered with military-grade components, an upgraded power solution and a comprehensive cooling system, this motherboard goes beyond expectations with rock-solid and stable performance for marathon gaming. TUF GAMING motherboards also undergo rigorous endurance testing to ensure that they can handle conditions where others may fail. This platform delivers the power and connectivity that advanced AI PC applications demand.
Intelligent Control | AI Cache Boost UI AI Cache Boost
Supercharge your large language model (LLM) workflows with AI Cache Boost. Exclusive to ASUS AMD 800 and 600 series motherboards that use Ryzen™ 9000 Series CPUs, this BIOS setting optimizes CPU cache and memory pathways to deliver up to 29% faster local LLM performance with high-speed memory tuning.
UEFI BIOS
The UEFI interface delivers easy-to-use configuration options for PC beginners, and advanced features for veterans.
ASUS DriverHub
Simplify driver management with automatic detection, one-click installation and update for smooth, efficient system performance.
Armoury Crate
Customize Aura Sync RGB and control ASUS devices. Includes product registration and updates.
Performance | Digital Power Design
TUF GAMING A620AM-PLUS series motherboards feature an 8+2+1 phase power design with discrete MOSFETs, ensuring efficient and stable power delivery for AMD processors plus steady performance for day-to-day use.
- Compatible Ryzen 7 processor lets you perform all your computational tasks at a swift pace
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
- Supported 0 RAID levels provide data reliability and fault tolerance
- IEEE 802.11ax wireless standard support lets you connect to the internet and have instant access to social media, music, movies, and online games
- HDMI interface enables the user to experience a fantastic sound/video quality at the expense of a single cable
- DisplayPort host interface lets you conveniently connect multiple monitors to increase productivity
- Micro ATX form factor for your accessibility convenience and simplicity of usage for Gaming Desktop Motherboard
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Supported | Ryzen 5 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 7600 MHz |
| Memory Form Factor | UDIMM |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Error Checking | ECC |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 10 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of Onboard USB P | 7 |
| Number of Onboard USB 2.0 Por | 4 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Onboard S/PDIF Header | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Channels | 7.1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Micro ATX |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | A620A |
| AI-powered | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Brand Compatibility | AMD |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Number of PCI Express x16 Slo | 2 |
| Total Number of PCI Express S | 3 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| PCI Express Standard | PCI Express 3.0 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Number of SATA Interfaces | 4 |

















