The VERTO headset offers strong styling paired with comfort. The head band design is auto adjusting to get the right sizing for anyone who wears it, and protein leather ear pads maintain comfort even over long hours of use. The bold geometric design is strong enough for gaming yet sophisticated enough for in-office use.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- Circumaural design provides superior comfort and effective noise isolation for focused listening
- On-cable microphone lets you answer and make calls effortlessly
- Omni-directional microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Mini-phone (3.5mm) host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Features a 9.84 ft cable and Gold Plated connector for premium durability and superior sound quality in every use
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 10 Hz22 kHz for immersive sound quality
- Swivel Mechanism feature for better usability and increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Earpiece Sensitivity | 98 dB |
| Driver Type | Neodymium |
| Microphone Design | On-cable |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 22 kHz |
| Minimum Frequency Response | 10 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 32 Ohm |
| Microphone Sensitivity | -35 dB |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Diamond Black |
| Material | Stainless Steel |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 9.84 ft |
| Connector Plating | Gold Plated |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





