Connect Your Computer's DisplayPort and USB Ports to a Tripp Lite KVM Switch
This convenient cable kit saves you money by combining necessary cables into one bunch. For use with Tripp Lite B020-U and B022-U KVM switches, the P778-006-DP features male DisplayPort and USB-A connectors for your server or computer and a male HD15 connector for the KVM. The DisplayPort 1.1-compliant cable supports HD resolutions up to 1920 x 1080 (1080p) at 60 Hz with 36-bit Deep Color. The USB 2.0 cable supports 480 Mbps speeds. The bus-powered cable kit requires no software or external power adapter. A sliding switch on the back of the housing lets you decide between USB power mode or USB + DP power mode with LEDs indicating which mode you have chosen.
- Supports HD video resolutions up to 1920 x 1080 (1080p) @ 60 Hz
- LEDs indicate at a glance which power mode the cable kit is using
- Supports USB 2.0 speeds up to 480 Mbps for reliable data transfers
- Plug and play with no software or external power supply required
- Compatible only with select Tripp Lite B020-U and B022-U Series KVM switches
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 1920 x 1080 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 2.32" |
| Shipping Width | 6.30" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8.96 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | HD-15 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Color | Green |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Type | VW-1 |
| Jacket Color | Black |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |















