Tripp Lite's 15-ft. P778-015 KVM cable kit is designed to connect a USB or PS2 computer to Tripp Lite NetDirector KVM Switches (only Models # B020-U08-19-K, B020-U16-19-K and B022-U16). This premium All-in-1 cable provides superior performance and cable management. It consists of a USB and PS/2 keyboard/mouse cable and a monitor cable bonded into a single unit. This low profile cable is incredibly flexible making cable management a breeze. All cables are manufactured from superior molded cable with integral strain relief and foil shielding for maximum EMI/RFI protection.
- Molded, color-coded connectors
- Computer side of the cable kit consists of a HD15 Male cable, USB A Male cable, and 2 x PS/2 Male cables
- Makes management and organization of cables much easier
- KVM Switch side of the cable kit consists of a modified HD18 Male cable
- Connects a USB or PS2 Computer to Tripp Lite's NetDirector B020-U08-19-K and B020-U16-19-K KVM Switches
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 12" |
| Shipping Width | 10" |
| Shipping Weight (Approximate) | 12 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 15 ft |
| Connector Type on First End | HD-18 Keyboard/Video/Mouse - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 18-pin HD-18 Keyboard/Video/Mouse - Male |
| Connector Type on Second End | USB Type A - Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

