AVR Series Line-Interactive UPS System offers ultra-compact, line-interactive protection for PCs and workstations. System maintains 120 volt nominal output over an input range of 83 to 147 volts. Workstation-optimized features include USB port (HID-PDC compliant), single-line telephone/DSL surge suppression, space saving right-angle input plug, six battery/surge-protected outlets and six additional surge-only outlets (12 total). USB port (included cable) works with free unattended shutdown software. Housing is mountable.
- 3-year limited warranty
- $100,000 Ultimate Lifetime Insurance
- High >96% efficiency with low BTU ratings saves electricity and lowers your energy costs
- Home-friendly alarm remains silent in backup mode, sounding only when imperative
- 12 NEMA 5-15R outlets power and protect PC, home theater or digital signage equipment
- Protects equipment against blackouts, brownouts, overvoltages, surges and line noise
- Keeps AC power running during blackouts to allow time for file saves and safe shutdown
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 6 |
| Replaceable Battery | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| AVR | Yes |
| Receptacle Detail | 12 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Number of Surge-only Outlets | 6 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| AVR Range | Boost +18% / Buck -15% |
| Load Capacity (Watt) | 480 W |
| Load Capacity (VA) | 900 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| DC System Voltage | 12 V DC |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2.70 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 10 Minute |
| Transfer Time | 6 ms |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 316 J |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ultra-compact Desktop/Tower/Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Alarm | Replace Battery |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 113°F (45°C) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















