Tripp Lite's 3M (10-ft.) Ultra Thin Toslink to Mini Toslink Digital Optical Cable provides the ultimate in pure, digital audio quality. Using superior grade optical fiber, and precision polished optical connectors, Toslink cables offer a clean signal at even the most extreme volumes to give you a detailed, rich sound. Constructed of Ultra Thin cable, it's ideal for situations where space is at a premium.
- Best possible sound quality through digital fiber optic signals
- Immune to all forms of EMI/RFI
- Superior-grade optical fiber and precision polished optical terminations
- Ultra Thin cable is ideal for situations where space is at a premium
- Connect your digital audio equipment to your home theater system
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.64 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 9.84 ft |
| Cable Type | Toslink |
| Connector Type on First End | Toslink Digital Audio - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Toslink Digital Audio - Male |
| Connector Type on Second End | Mini-Toslink Digital Audio - Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

