Tripp Lite SU20KRTG 20,000VA / 20kVA / 18,000 watt online, double-conversion UPS system offers complete power protection for critical server, network and telecommunications equipment in a 12U rack/tower configuration. This system delivers complete N+1 redundancy when used at loads up to 10kVA, and non-redundant operation at loads between 10 and 20kVA. Fault-tolerant auto-bypass prevents unexpected service interruptions during UPS overload or internal fault conditions. Included parallel PDU with manual bypass switching enables hot-swappable replacement of all major UPS system components in both N+1 and combined operating modes. Enhanced availability, fault tolerance and simple hot-swap replacement options make this UPS ideal for advanced networking applications in data centers, computer rooms, network closets and rugged industrial locations.
- USB, RS232 & EPO ports; support for SNMP/WEB and contact-closure card options
- Hot-swap power and battery modules, N+1 fault tolerance at loads up to 10kVA
- 200/208/220/230/240V 50/60Hz output; 96% Efficient Economy-mode option
- 20kVA / 20,000VA / 18,000W on-line double-conversion UPS; 0.9 power factor
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Overload Protection | Yes |
| Receptacle Detail | 8 |
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Input Current | 112.20 A |
| Load Capacity (VA) | 20 kVA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.30 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 12.50 Minute |
| Transfer Time | 0 ns |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 12U |
| General Features | |
|---|---|
| Bypass Switch | Manual |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Modular Slots | Communications Slot |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

