Tripp Lite P403-006 Cisco Serial Rollover Console Cable will allow you to connect your PC or Laptop to a Cisco device through the console port. This cable is identical to the one that ships with Cisco switches, firewalls, routers, wireless devices including the Aironet 1200. It works with Cisco gear both new and old. If you have a newer PC or laptop, it may not have the 9-pin serial port, in which case you would purchase Tripp Lites USB -Serial adapter, which will connect the two DB9 ends together.
- Equivalent to Cisco AIR-CONCAB1200, 72-3383-01
- 6ft DB9F to RJ45 Console Rollover cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.24 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | DB-9/RJ-45 |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | DB-9 Serial - Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



